Heardov ostrov (ostrov)
Heardov ostrov je vulkanický ostrov s rozlohou 368 km², nachádzajúci sa v Indickom oceáne, patriaci do teritória Heardovho ostrova, ktoré je pod správou Austrálie. Ostrov je od austrálskej pevniny vzialený 4 100 km juhozápadným smerom a 1 000 km severne od pobrežia Antarktídy. Ostrov je neobývaný, najbližšia obývaná pevnina sú 400 km vzdialené francúzske Kergueleny, kde sa nachádza výskumná stanica s približne sto člennou posádkou.
Heardov ostrov prvýkrát zahliadol moreplavec Peter Kemp v roku 1833 počas plavby z Kerguelenov do Antarktídy. Oficiálny objav ostrova prezentoval John Heard v roku 1853, po ktorom nesie aj meno. Počas rokov 1855 – 1880 bol ostrov dokonca trvalo obývaný lovcami tuleňov, no po ich vyhubení ostrov opustili. Neskôr bol ostrov pod britskou správou, v roku 1947 prešiel pod správu Austrálie.
Geografia
[upraviť | upraviť zdroj]Topograficky dominantý útvar ostrova je aktívny vulkán Big Ben, s výškou 2 745 m najvyšší vrch a zároveň aj jeden z dvoch aktívnych vulkánov Austrálie a ňou spravovaných teritórií. Severozápadný okraj tvorí polostrov Laurens, ktorý je taktiež vulkanického pôvodu (Anzac Peak – 715 m).
Približne 80 % povrchu ostrova pokrýva ľad, na úbočiach Big Benu sa nachádzajú aj dva ľadovce. Ich rozsah je dobrým príkladom globálneho otepľovania. V roku 1947 ich hranica kočila až na pobreží, dnes sú od neho vzdialené stovky metrov.
Podnebie
[upraviť | upraviť zdroj]Ostrov sa nachádza v subarktickom pásme, čo sa prejavuje aj na klimatických podmienkach. Počasie na Heardovom ostrove je drsné, s ročnými priemernými teplotami 4 °C (najvyššia teplota bola nameraná v zálive Spit Bay – len 21 °C). Počet slnečných hodín je 2,4 hod. za deň v novembri a 0,8 hod. denne v júni. Priemerná rýchosť vetra je 26 km/hod a ročný úhrn zrážok predstavuje 1 350 mm.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Heardov ostrov